نوماراتاژ چیست؟

از سال 2022، افزودن برگه نوماراتاژ به پرونده اقامتی الزامی شده است. هر سال، سازمان مهاجرت قوانین مهاجرتی جدیدی را به قوانین مهاجرت قبلی اضافه می‌کند. نوماراتاژ یک سند است که برای نشان دادن محل زندگی و اقامت شما در ترکیه لازم است. در این مقاله، به توضیح نوماراتاژ، مراحل دریافت آن، و اهمیت آن برای تمدید اقامت می‌پردازیم.

اقامت در ترکیه از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است؛ در مقاله اقامت در ترکیه و 5 روش مهاجرت به ترکیه به تفصیل به این روش‌ها پرداخته شده است. ارائه نوماراتاژ برای تمدید اقامت به وسیله خرید ملک در ترکیه الزامی است و در ادامه ما به شرح مراحل دریافت این سند و اهمیت آن برای تمدید اقامت خواهیم پرداخت.

نوماراتاژ

 

نوماراتاژ چیست؟

نوماراتاژ سندی است که طبق قوانین مهاجرت ترکیه در سال 2023 برای تمدید اقامت باید به سازمان مهاجرت ارائه شود. ارائه برگه نوماراتاژ برای اخذ اولیه اقامت الزامی نیست، اما برای تمدید آن حتماً باید ارائه گردد.

برگه نوماراتاژ حاوی اطلاعات شماره و آدرس محل اقامت شماست و باید از شهرداری دریافت شود. هدف از ارائه این سند، ارائه اطلاعات کافی و دقیق از محل سکونت مهاجران و نشان دهنده اقامت قانونی آنهاست.

 

نحوه گرفتن نوماراتاژ:

اخذ نوماراتاژ برای تمدید اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه الزامی می باشد. برای گرفتن نوماراتاژ، اقدامات زیر را باید انجام دهید:

 1. مراجعه به نزدیک‌ترین شهرداری محل اقامت خود
 2. یافتن سازمان بازسازی یا شهرسازی یا دفتر نوماراتاژ
 3. ارائه مدارک لازم
 4. پر کردن فرم‌های لازم و ثبت درخواست

 

اخذ نوماراتاژ رایگان است، اما در صورتی که محل زندگی شما در شهرداری ثبت نشده باشد، باید هزینه ثبت آن را پرداخت کنید. هزینه ثبت براساس نوع ملک متفاوت است.

 

مدارک لازم برای اخذ نوماراتاژ شامل:

 • فتوکپی شناسنامه و پاسپورت
 • ترجمه رسمی شناسنامه و پاسپورت
 • ارائه کپی تاپو یا گواهی سکونت
 • ارائه پروانه ساخت ملک
 • ارائه وکالتنامه محضری از سمت مالک (برای مستاجر یا وکیل)
 • ارائه پیامک یا ایمیل راندوو

 

اگر نوماراتاژ را برای شرکت دریافت می‌کنید، مدارک زیر نیز لازم است:

 • مهر شرکت
 • سند مجوز بخشنامه

 

سخن‌پایانی

قوانین اداره مهاجرت هر سال تغییر می‌کند. طبق قوانین مهاجرت ترکیه در سال 2023، برای تمدید اقامت خرید ملک یا ثبت شرکت باید نوماراتاژ ارائه داد. زمان مناسب جهت ارائه نوماراتاژ دریافت پیامک یا ایمیل راندوو می‌باشد. برگه نوماراتاژ به هر فرد جداگانه تعلق دارد. در صورتی که زوج هستید، باید هر کدام جداگانه جهت دریافت نوماراتاژ اقدام کنید و جداگانه درخواست تمدید اقامت دهید.

درخواست تمدید اقامت ابتدا در سایت «e-ikamet.goc.gov.tr» تکمیل می‌شود. سپس شماره نوماراتاژ خود را وارد می‌کنید. در نهایت علاوه بر ذخیره کردن نسخه الکترونیکی، باید یک پرینت جهت راندوو تهیه کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این صفحه می‌خوانید
سیم کارت ترکیه

اینترنت بدون فیلتر در ایران

کردیت کارت بانکی

حساب بانکی بین المللی و دائمی

دبیت کارت بانکی

بدون نیاز به اقامت و سپرده‌گذاری

ثبت شرکت در ترکیه

سرمایه‌گذاری و دریافت شهروندی

شارژ حساب بانکی

بیمه شده و تضمینی

سیمکارت انگلیس

با پیش شماره 0044

افتتاح حساب دلاری

بدون نیاز به اقامت