7 روش سرمایه گذاری در ترکیه

افراد بین المللی و خارجی یا ایرانیان اقدام به سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت می کنند. بدلیل ارزان بودن قیمت لیر نسبت به دلار، دسترسی به بازار خرید و فروش جهانی در ترکیه و موقعیت اروپایی ترکیه، سرمایه گذاران زیادی چه ایرانی، چه خارجی در تمام نقاط جهان را به سرمایه گذاری در ترکیه ترغیب کرده اند. در این مقاله روش های سرمایه گذاری در ترکیه را بیان می کنیم.

طبق قوانین سرمایه گذاری در ترکیه، با سرمایه گذاری در ترکیه از طریق یکی از روش های سرمایه گذاری می توانید علاوه بر دریافت سود، اقدام به دریافت اقامت دائم( بلند مدت) کنید.

invest3

چرا سرمایه‌گذاری در ترکیه؟

بدلیل موقعیت جغرافیایی مناسب ترکیه سالانه افراد و شرکت های بین المللی جهت سرمایه گذاری در ترکیه اقدام می کنند. کشور ترکیه بین اروپا و آسیا واقع شده است و بدلیل پویا و رو به رشد بودن اقتصاد این کشور، سرمایه گذاران به بازارهای اروپا، خاورمیانه، آفریقای شمالی، آسیای میانه و بازارهای خلیج دسترسی دارند. کشور ترکیه جهت راه اندازی کسب و کار در ترکیه برای ایرانیان بسیار مناسب می باشد

روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه

با توجه به قوانین جدید سرمایه گذاری در ترکیه، روش های مختلفی جهت سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد. هر کدام از روش ها هزینه ، مزایا و معایب و میزان سودآوری متفاوتی دارند. در این بخش آن روش های سرمایه گذاری در ترکیه که منجر به اخذ اقامت دائم ترکیه یا اخذ تابعیت می شود؛ را معرفی کرده ایم.

8 روش سرمایه گذاری در ترکیه:

1-سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت اولین پیشنهاد ما جهت سرمایه گذاری در ترکیه، راه اندازی کسب و کار در ترکیه می باشد. جهت راه اندازی کسب و کار در ترکیه باید اقدام به ثبت شرکت در ترکیه کنید. در کشور ترکیه جهت راه اندازی کافه، رستوران، مغازه و دفاتر اداری باید اقدام به ثبت شرکت کنید. پس از راه اندازی کسب و کار در ترکیه جهت اخذ اقامت در ترکیه، ابتدا باید اقدام به دریافت مجوز کار یا چالیشما ایزین کنید. انواع شرکت قابل ثبت در ترکیه طبق قانون سرمایه گذاری ترکیه، سرمایه گذاران خارجی همچون سرمایه گذاران ترک حقوق و تعهدات یکسانی دارند؛ و می توانند در این زمینه فعالیت داشته باشند. سرمایه گذاران خارجی همچون سرمایه گذاران بومی حق تاسیس چند نوع شرکت را دارند. شرکت های بسته بندی و تولیدی پوشاک یا شرکت های برنامه نویسی و IT جزو کسب و کارهای پرسود در ترکیه می باشند. حتی می توانید در بخش توریست دریایی اقدام به ثبت شرکت کنید. در این حال بدلیل استقبال بالا از تورهای کشتی از طرف مسافران بخصوص ایرانیان یک روش مناسب می باشد. انواع شرکت‌های قابل تاسیس در ترکیه
 1. شرکت سهامی (JSC)
 2. شرکت با مسئولیت محدود (LLC)
 3. شرکت تعاونی
 4. شرکت جمعی
 5. شرکت فرماندهی (Commandite)
2- سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه سرمایه گذاری از طریق ملک یکی از روش های پر طرفدار میان ایرانیان در ترکیه می باشد. جهت اقامت در ترکیه باید ملکی به قیمت 75 هزار دلار و شهروندی ملکی به قیمت 400 هزار دلار تهیه کنید. در صورت اقامت در ترکیه با خرید ملک، باید ملکی به قیمت 75 هزار دلار خریداری کنید. اقامت شما در این حالت تا 5 سال، سالانه تمدید می شود. در صورت خرید ملک به قیمت 400 هزار دلار می توانید برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود تابعیت یا شهروندی دریافت کنید. شرایط سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه 1-هزینه خرید ملک باید از طریق بانک یا دستگاه خود پرداز به فروشنده منتقل شود. 2- ملک خریداری شده باید حداقل به مدت 3 سال تحت مالکیت سرمایه گذار باشد و از آن نگهداری کند. 3- ارزش ملک خریداری شده جهت تابعیت یا شهروندی باید حداقل 400 هزار دلار باشد. 4- در صورت دریافت وام جهت خرید ملک، ارزش وام از ارزش مبلغ ملک کم شده و میزان مبلغ پرداختی توسط شما جهت پرداخت ارزش ملک ثبت می شود. 5- گواهی خرید ملک باید توسط سازمان شهرسازی ترکیه تایید شود. ۳سرمایه گذاری از طریق واردات و صاردات کالا ترکیه کشور ترکیه یک کشور آسیایی-اروپایی می باشد؛ از طرف دیگر بدلیل هم مرز بودن با ایران یک موقعیت مناسب جهت سرمایه گذاری در بخش واردات کالا به ایران و صادرات کالا به ترکیه می باشد. کشور ایران بدلیل تحریم کمبود کالای بسیاری دارد که می تواند اقدام به وارد کردن کالا از ترکیه کند ؛ و بدلیل پایین بودن نرخ کالاهای کشور ایران نسبت به بازار جهانی، صادرات کالا از ایران سرمایه گذاری خوبی می باشد. همچنان از همین طریق صادرات و وادرات کالای ترکیه می توانید اقدام به کارآفرینی در ترکیه کنید. در این راستا علاوه بر ارائه طرح تجاری باید حداقل 50 نفر نیروی ترک استخدام کنید. ۴سرمایه گذاری در بانک های ترکیه در این روش باید ابتدا اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کنید؛ سپس اقدام به سرمایه گذاری در ترکیه کنید. این روش بازده خوبی ندارد چون سود بالایی ندارد؛ ولی می توانید اقدام به اخذ اقامت در ترکیه کنید. جهت اخذ تابعیت از این روش باید حداقل 500 هزار دلار سپرده گذاری کنید و به مدت حداقل 3 سال از این حساب خود مبلغی را برداشت نکنید. ۵سرمایه گذاری جهت خرید برند معتبر در ترکیه در این حالت بجای سرمایه گذاری در کسب و کارهای پایه یا سرمایه گذاری جهت شروع کار از صفر، خرید بیزینس با یک برند معتبر می باشد. این حالت سود دهی بالایی دارد. در این حالت می توانید یک کافه، رستوران یا هتل های معتبر خریداری کنید و از جانب خود خدماتی ارائه دهید. 6-سرمایه‌گذاری در شرکت‌های املاک و مستغلات ترکیه یا خرید اوراق قرضه یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در ترکیه، خرید سهام از شرکت های املاک و مستغلات ترکیه یا صندوق های سرمایه گذاری می باشد. حتی با این روش می توانید اقدام به اخذ تابعیت یا شهروندی در ترکیه کنید. ارزش سهام خریداری شده در این حالت باید حداقل 500 هزار دلار باشد و توسط وزرات صنعت ترکی باید تایید شود. جهت اخذ اقامت از این طریق باید حداقل به مدت 3 سال سهام را نگهداری کنید. همچنان می توانید اقدام به خرید 500 هزار دلار اوراق قرضه کنید. جهت اخذ تابعیت از این روش باید حدقل به مدت 3 سال اوراق قرضه را نگهداری کنید.

مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه:

 • اخذ تابعیت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود
 • داشتن تابعیت دوگانه ایرانی و ترک
 • امکان دسترسی به بازارهای سرمایه آسیا و اروپا
 • عدم نیاز به داشتن دانش زبان ترکی
 • دریافت پاسپورت شهروندی و کارت ملی ترک
 • بهره‌مند از خدمات درمانی و بیمه بهداشتی رایگان ترکیه

سوالات متداول

بله. پس از 5 سال از سرمایه گذاری و تمدید سالیانه اقامت موقت، می توانید اقدام به اخذ شهروندی در ترکیه کنید و نهایت پس از 8 سال تابعیت کشور ترکیه را بدست آورید.

در این حالت باید اقدام به افتتاح حساب بانکی در ترکیه کنید. سپس می توانید از طریق صرافی ارز خود را چنج کرده و در حساب بانکی سپرده کنید.

همچنین برای مشاهده و خرید مستر کارت میتوانید کلیک کنید.

شرایط گرفتن اقامت ترکیه از طریق تولد بچه

 • اقامت در ترکیه بمدت 5 سال پیش از ارائه درخواست شهروندی
 • داشتن قصد زندگی سالم در ترکیه
 • عدم ضرر و خطر برای بهداشت و امنیت ملی
 • اخلاق گرا و قانون مند
 • مسلط به زبان ترکی
 • ارائه تمکن مالی برای زندگی

مدارک لازم برای ثبت تولد نوزاد خارجی

جهت ثبت تولد نوزاد در ثبت احوال ترکیه باید در بازه ای 30 روزه اقدام کنید. در غیر اینصورت والدین جریمه می شوند. در ادامه در صورت نداشتن شهروندی ترکیه یا دو تابعیتی بودن باید تولد کودک را در کنسولگری (سفارت) ایران ثبت کنید و شناسنامه ایرانی برای کودک دریافت کنید.

مدارک لازم جهت ثبت تولد نوزاد خارجی:

اصل و کپی پاسپورت والدین کودک؛
 ارائه اطلاعات نشانی و آدرس؛
ترجمه‌ی ترکی سند ازدواج یا طلاق والدین؛
گواهی تولد بیمارستانی (صادر‌شده از سوی بیمارستان) نوزاد؛
 تکمیل فرم اداره‌ی ثبت احوال؛
 گواهی تولد کودک دریافت شده از ثبت احوال ترکیه؛
 مدارک نشاندهنده‌ی پرداخت هزینه‌های ثبت مشخصات کودک در ثبت احوال ترکیه؛
 ارائه‌ی گواهی تولد به سفارت ایران در ترکیه؛

مدارک لازم برای ثبت تولد در کنسولگری

 • مدارک شناسایی، هویتی و گذرنامه‌ی پدر و مادر؛
 • سند ازدواج یا طلاق والدین؛
 • گواهی تولد بیمارستانی نوزاد؛
 • تمامی فرم‌های تکمیل شده‌ی مربوطه؛
 • پرداخت هزینه‌های مرتبط؛

در صورت مراجعه به سفارت ایران باید ابتدا از سامانه میخک نوبت بگیرید و در زمان مقرر جهت ارائه مدارک به کنسولگری مراجعه کنید.

مزایای تولد بچه در ترکیه

 • تولد بچه در ترکیه برای ایرانیان مزیت خاصی ندارد. همچنان می شود گفت که تولد بچه در ایران بدلیل نرخ بالای بیمه بصرفه تر می باشد.

  می توانید از روش های متفاوتی جهت اخذ اقامت و شهروندی در ترکیه اقدام کنید. جهت مشاوره می توانید با ما از طریق راه های زیر در تماس باشید.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این صفحه می‌خوانید
سیم کارت ترکیه

اینترنت بدون فیلتر در ایران

کردیت کارت بانکی

حساب بانکی بین المللی و دائمی

دبیت کارت بانکی

بدون نیاز به اقامت و سپرده‌گذاری

ثبت شرکت در ترکیه

سرمایه‌گذاری و دریافت شهروندی

شارژ حساب بانکی

بیمه شده و تضمینی

سیمکارت انگلیس

با پیش شماره 0044

افتتاح حساب دلاری

بدون نیاز به اقامت